EN ES FR DE TR

Doğa İçin Çal - 5
Bitlis'te Beş Minare

.


Soba ile kalorifer arasındaki ibretlik farklar

Artık havalar inceden soğumaya başladığına göre hepimiz sobayı ya da kaloriferi yakmakla yakmamak arasındaki o çizgide dolaşıyoruz demektir. Tam da havaların inceden soğumaya başladığı bu dönemlerde insanlar üçe ayrılır. Birinci grup çok üşüse dâhi pintilik edip kar yağmadan soba ya da kaloriferi yakmayan tiplerdir ve onlara göre kış yalnızca kar yağdığında gelen bir şeydir. İkinci grup yalnızca gerçekten üşüdüğünde ısıtıcı kullanan normal insanlardan oluşur. Üçüncü grubu ise buzdolabının kapağını açtığında gelen soğuk havadan bile etkilenip, sobayı ya da kaloriferi yakmak için bahane arayan insanlar oluşturur. Annem mesela bu üçüncü gruptan ve kasım ayında yağmur çiselese bizim evde soba yanıyor.

Büyük şehirlerde soba kullanan kaldı mı bilmiyorum ama bizim evimizde hâlâ soba var sevgili dostlar. Madem dedim bu kadar kalorifer kullanan insan arasında sobalı evde oturan bir insanım, neden bununla ilgili bir yazı yazmıyorum? Sessiz ve serin bir pazar günü aldım laptopumu kucağıma, fonda sakin ve dinlendirici bir parça çalarken klavyenin tuşlarıyla parmaklarım arasındaki mesafeyi sıfırladım. Şimdi geçelim bu ikisi arasındaki farklara.


 • Kalorifer devlet memuru gibidir. Yalnızca işini yapar, odayı ısıtır. Soba esnaftır, insanın halinden anlar, müşterisini memnun eder. Üzerinde çay da demlenir, kestane de pişirilir. Soba candır.

 • Soba dosttur, yanarken sizinle dertleşir. Bu dertleşmeden geriye küller kalır. Küllerini temizler, derdini paylaşırsınız. Kalorifer samimi olmadığınız bir arkadaş gibidir. Ne yaptığını, ne ettiğini bilmezsiniz. Aranızdaki tek bağlantı açma-kapatma vanasıdır ki onu da bir kere açtınız mı kapatmak aklınıza bile gelmez zaten.

 • Soba sevdiğiniz kadın gibidir. Sıcaklığını hissetmeniz için yakınında olmanız yeterlidir. Kalorifer herhangi bir kadındır. Sıcak mı değil mi anlamak için illa ki dokunmanız gerekir.

 • Soba tektir, evde yalnızca bir odada bulunur. Kaloriferli evde her odada en az bir petek bulunduğundan, odalar arasında pek bir fark yoktur. Bu yüzden kış günlerinde o evde bir araya gelmek için televizyondan sonra en önemli sebep eksik kalır.

 • Soba, soğuk bir kış gününde yolda giderken, hiç tanımadığınız halde arabanıza aldığınız otostopçu çocuktur. Çıtır çıtır ses çıkararak sizinle konuşur. Kalorifer şehirler arası bir otobüs yolculuğunda yanınıza oturup bütün gece uyuyan adam gibidir. Sizi görmezden gelir.

 • Soba kurulur, kalorifer açılır. Sobanın kurulması mutluluktur, evdeki herkesi sebebi bilinmeyen bir mutluğa sevk eder. Sobanın yakıldığı ilk gün özeldir. Kaloriferin açıldığını ise çoğu insan fark etmez bile.

 • Soba Tofaş marka arabadır, ilk yakıldığında harıl harıl ses çıkarır. Kalorifer Mercedestir. Açılsa da kapansa da sesi soluğu çıkmaz.

 • Ve kalorifer Google ise, soba Kelimeler Benim'dir...

Soba candır ...
Bu yazıya 32 kişi güzellik katmış:
 • Ahmet Çetintaş

  Hemen yanımdaki peteğin örtüsünü kaldırdım (örtü mü? -annem işte. püff..) bir an göz göze geldik, 'bir soba değilsin' dedim ve şu an sobayı kurmaya başladım. :)
  Yer yatağı yapardı annem eskiden, sobanın yanında sıcacık uyuyalım diye.. Hele birde altını açtığımızda gürlemeye başlardı da tavanda üst kapağın 3 gözünden süzen ateşin yansımasının dansını izleyerek uyumak... Çok özlemişim be.. O günlere dönmüş kadar oldum :'(

 • Critical Distance

  Soba sevdiğiniz kadın gibidir. Sıcaklığını hissetmeniz için yakınında olmanız yeterlidir. Kalorifer herhangi bir kadındır. Sıcak mı değil mi anlamak için illa ki dokunmanız gerekir....:)))) benzetmeyi kess . süpersin reis :D

 • Kelimeler Benim

  Bizim bi arkadaş bu yazıdan sonra kalorifere balyozla vurmuş :) Sobanın karanlık odada tavana vuran ışığı da çok güzel bir şey haklısın dostum.

 • Kelimeler Benim

  Kuzine demek istediğini varsayarak cevap veriyorum: Soba can ise, kuzine canandır :)

 • Mehmet CABAR

  Yüklediğiniz anlamlar gayet güzel olmuş :) Sobanın verdiği o sıcaklığı, hiçbir şey değişilmez:) Soba zenginliğin ve mutluluğun göstergesidir :(

 • Yorumhane.org

  Şömine aslında candır:) Ahu Tuğba filmlerinde operasyonlar şömine yakınlarında oluyor.Soba ve kaloriferde aynı tat yok:)

 • Selim Ustaosmanoğlu

  Okuduğum en keyifli yazılardan biriydi. İkisi arasındaki fark ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Sobanın keyfini soba kullanan bilir gerçekten

 • Muhammet

  Kalorifer kullanma teknikleri de var ya öyle deme. Mesela benim iki çalışma masam var. Birbirine 90 derece açı yapıyorlar. Onların birleşme noktasında bir kalorifer var. Yaz ayında kalorifer demirine dokunup serinlerken, kış ayında sıcacık oluyor. Fakat en büyük avantajı hatta tek avantajı bu. Köyde soba üzerinde kestane pişirdiğimiz, kar topu oynadıktan sonra çorapları dahi 5 dakikada kurutup tekrar çıkıp oynadığımız zamanları özledim. :)

 • aorhanblog

  Soba çok güzel bir araç ama ısıtmak dışında bence güzel :) Çünkü bayramlarda köyde sobanın o çılgın sıcaklığının sabah yerini buzdolabına bırakması en sevmediğim özelliğidir. Tabi en sevdiğim özellikte sobanın üstünde demlenen çay ve pişirilen kestanedir ki her zaman köye giderken kestane alır götürürüm.

 • Sezer İltekin

  Karda oynadıktan sonra ıslanan çorapları 5 dakikada kurutmak çok güzel bir anı evet. Nasıl atladım ben bunu :)

 • Sezer İltekin

  Sabah uyandığında sobanın sönmüş olması durumu kötü gerçekten. Hele ki ayaz varsa :)

 • Sezer İltekin

  Beğenmenize gerçekten sevindim. Bu tür yazılar yazmaya devam edeceğim :)

 • Uğur Sağlam

  Yazıyı ilk yazdığında okudum fakat nedense DISQUS bir türlü açılmadı. Anca yorum yapabiliyorum. Öyle bir yazmışsın ki insan B"en Sobayı Hiç Böyle Düşünmemiştim " diyor. Ayrıca benzetmeler öyle güzel ki. Neyse fazla uzatmıyorum Kalorifer Sobanın yerine geçmeye çalıştığı içi utansın :) Ama Sobanın zorluğu olmasa kullanımda 1 numara olacak. Fakat işte değişen dünya . Ne Yapalım :)

 • Osman Demiratar

  Gerçekten çok içten bir yazı ya da bana öyle geliyor :)) ben de bir soba fanatiğiyimdir, ama en nefret ettiğim kısım sobayı yakmak :D

 • TahsinSUNGUR

  Bitişine hasta kaldım abi.. "Ve kalorifer Google ise, soba Kelimeler Benim'dir..." Soba cidden iyiydi, tüm aileyi bir arada tutardı.. Mekanı cennet olsun...

 • Sezer İltekin

  Sobayı yakmak evet biraz zor oluyor ama emek olmadan yemek olmaz değil mi? :)

 • Eva Lambert

  "Soba sevdiğiniz kadın gibidir. Sıcaklığını hissetmeniz için yakınında
  olmanız yeterlidir. Kalorifer herhangi bir kadındır. Sıcak mı değil mi
  anlamak için illa ki dokunmanız gerekir."


  şuna bayıldım :)
  bizim aile dostu klima oldu artık. sobanın da kötü huylusu oluyor ya bizimki çektirdi baya :) çok içten olmuş yani elinize sağlık :)

 • Sezer İltekin

  Beğenmenize sevindim. Sobanın kötüsü de vardır evet. Ama klima da bir kalorifer bile değildir ya ona üzüldüm :(

 • Yorumunuzu ekleyin:

  Yorumlarınız bizim için çok önemlidir.

  Lütfen, Türkçe ve düzenli yazın.
  Lütfen isimsiz yorum göndermeyin.
  < b >, < i >, < a > gibi bazı HTML etiketlerini kullanabilirsiniz.