EN ES FR DE TR

Doğa İçin Çal - 5
Bitlis'te Beş Minare

.


Daha kötü bir blog için yapmanız gereken 20 şey


Bugüne kadar gerçek bir blogun nasıl olması ve blog yazarlarının başarıya ulaşması için nelere dikkat etmeleri konusunda birçok şey yazılıp çizildi. Blog sahibi olmakla blog yazarı olmak arasında bir fark olduğunun farkında olamayan dostlarımız tüm bu yazılanları "evet gerçekten çok doğru ama bunları yapmak zor iş" deyip görmezden geldi. Ben de kendileri için okumaktan keyif alacakları, yazdığım maddelerde kendilerini bularak "abi adam resmen beni yazmış" diyecekleri "daha kötü bir blog için yapmaları gereken 20 şeyi" maddeler halinde hazırladım.

1. Blogunuzun adı içeriğiyle kesinlikle ilgisiz olsun. Teknoloji blogu yazıyorsanız adımsoyadım.com harika olur! Kişisel blog için de androidşeyleri.com biçilmiş kaftandır.

2. Blogunuza logo ya da slogan eklemeyin. Büyük fontlarla blogunuzun adı üst tarafta görünsün yeter. "Logo eklemem lazım bi arkadaş öyle dedi" diyorsanız logonuzu kesinlikle ms paint'te hazırlayın. Photoshop'a falan bulaşmayın. Paint en temizi.

3. Slogana hiç gerek yok. Sizin siteniz gazete mi ki sloganı olsun? Eğer illa ki bir slogan eklemek istiyorsanız "internetin en süper sitesi", "sonsuza kadar açık kalacak tek site", "yalnızlığım ve kayınvalidem", "blogladıkça kaşındım" gibi çekici sloganlardan birini seçin. Takipçileriniz size bir kez daha hayran olacaktır.

4. Yazılarınızın başlıkları neredeyse görünmez olsun. Ziyaretçileriniz sayfadaki yazılar arasında yazı başlığı bulabilmek için büyüteç kullansın. Onları araştırmaya teşvik ettiğiniz için size minnettar olacaklardır.

5. Yazılarınızın içeriğinde kullandığınız standart font ya çok küçük ya da dev gibi olsun. İnsanlar ilk paragrafta okumaktan sıkılıp sayfanızı kapatsın. Böylece onlara özgür olduklarını hissettirmiş olacaksınız.

6. Farklı görünmek için anlamını bile bilmediğiniz kelimeler kullanın. Anlamını bildiğiniz kelimelerin de yazılışında hata yapın. Dahi anlamındaki de'yi bitişik yazın mesela. Soru eklerini de bitişik yazın. Herkes yerine "herkez", her şey yerine de "herşey" yazarsanız harika olur. Bu işin nirvanası "yapabilmek" gibi kelimeleri "yapa bilmek" şeklinde ayrı yazmaktır ki her babayiğidin harcı değildir.

7. Sitenize ayda yılda bir içerik ekleyin. Öyle sık sık yazmayın. Takipçileriniz (eğer varsa) "vay be adama bak, az yazıyor öz yazıyor" diye düşünsün. Böylece ne yapmış oluyoruz? Hem az çalışıp hem prestij kazanmış oluyoruz. On numero!

8. Google yeni bir logo yayınlayınca hemen sitenize yazın! Çünkü insanların Google'ın neden logo değiştirdiğini, yeni logonun ne anlama geldiğini öğrenmek için sitenizden başka açıp bakabilecekleri ve güvenecekleri bir kaynak yok ve inanır mısınız bütün ülke bu haberi yazmanızı bekliyor!

9. Diğer bloglara girdiğinizde yazılara yorum yapmayın ama insanların sizin yazılarınıza yorum yapmasını bekleyin. Çünkü en birinci şampiyon sizsiniz. Onlar fasulye. Hatta onların yazdıklarını da okumayın ki yorum yapmanız için hiçbir sebebiniz olmasın.

10. Blogunuzda ya herkesin kullandığı temalardan birini ya da çalıntı bir temayı kullanın. Sürüden ayrılanı kurtlar kapar. Öyle değişik tasarımlara, icat çıkarmaya falan gerek yok. Hem çalıntı tema kullanıyor olsanız bile temayı çalarken bir emek sarfettiniz, unutmayın.

11. Beğendiğiniz bir blogda ne görürseniz hemen araklayın. Egonomik'te var diye sizde de "Cüneyt Abi" animasyonu olsun mesela. Hani öyle bir şey yok ama sırf ben öyle yazdım diye siz de "Reklam & Sponsorluk" şeklinde yazın reklam sayfanızın başlığını. Ama aradaki "&" işareti falan hep aynı olsun yoksa küserim.

12. Özgün yazı yazmayın. Bu tamamen zaman kaybıdır ve kendinizi düşünmeye zorlayarak mynet çanak okey oynayarak geçireceğiniz zamanı yazı yazarak harcamış olursunuz. Artık kopyala-yapıştır diye bir teknoloji var. Onu kullanın.

13. Blogunuzu adsense reklamlarıyla doldurun. Reklamdan yazılar görünmesin. Böylece sitenize giren biri sayfayı kapatmak isterken yanlışlıkla reklamlarınıza tıklayabilir ve siz de 0,01 dolar kazanabilirsiniz. Böyle böyle zengin olunuyor. Ali Ağaoğlu falan eskiden blog yazarıydı mesela.

14. Blogunuzu açtığınızın ertesi gün sitenize hemen bir reklam alanı ekleyip üzerine "20 TL/Ay" yazın. Çünkü henüz 2 yazı yazılmış ve Google'ın bile "bunu mu demek istediniz" diye değişik sonuçlar önerdiği sitenize reklam vermek için sırada bekleyen yüzlerce insan var.

15. Adınız ve soyadınızdan oluşan blogunuza "bu blogda yazar olmak ister misiniz" diye bir ilan ekleyin. Hayrettin Zemberek isimli bir blogda yazarlık yapmak isteyen çok insan var. Adınız yeter bir kere.

16. Yüz kelimelik yazı yazıp yüz elli tane etiket girin. Ne kadar etiket o kadar bereket. Google botları boş durmasın. Hatta yazıyı boşverin. Siteyi komple etikete çevirin anasını satayım. Evet evet öyle yapın.

17. Akşama Fenerbahçe - Galatasaray maçı varsa hemen mig tv canlı izle 27.11.2012 justun tivi başlıklı bir yazı yazın. İlk harfler küçük olacak, maçın tarihini ve saatini yazacaksınız altına da şunu izle bunu izle diye doldurun işte. Maç falan izletmeyeceksiniz yanlış anlamayın. Maksat maç saati geldiğinde futbol severleri güzide blogunuzla tanıştırmak.

18. Blogunuza kesinlikle bir "hakkımda" sayfası eklemeyin. İnsanlar sizin kim olduğunuzu merak etsin. Böylece onların gözünde esrarengiz bir yazar olarak kalabilir ve belki de bir efsane olabilirsiniz. Bunu yaparken yazılarınıza gelen yorumları da cevaplamayın ki tam olsun.

19. Bir hata yapıp blogunuza "hakkımda" sayfası eklerseniz, içeriğini olmasa bile şablonunu başka bloglardan araklayın. Hazır yazılmışı varken uğraşmaya gerek yok çünkü. Mesela "hakkımda" yazınız "doğduğumda susmuşum ben" diye başlasın. Bi arkadaş öyle yazmıştı...

20. Blogunuza bir iletişim formu eklemeyin. Biri size bir şey söylemek istiyorsa biraz çaba sarf etsin. Yok öyle forma tıkla, mesajını yaz, gönder. Zaten arayan Mevla'sını da bulur, belasını da.
Bu yazıya 56 kişi güzellik katmış:
 • Ahmet Orhan

  Hahahha abi gaza mı geldin :) Ben domain ismi önerdikçe yazılar yazıyorsun bu arada 1 ve 15. madde tam benlik :D

 • mstdrsn

  Hmm.. Öncelikle yazıya girerken "24 madde" demişsiniz oraya takıldım. O hariç mükemmel ve diğer "Blog yazarlarına öneriler" başlığında yazılan, hepsinin bir birine benzediği yazılardan olmamış.:D
  Ayrıca şu 8. maddeyi bir ara ben de yapıyordum. Ayy gene kendimden "tiskindim"
  Bir de şu hakkımda sayfası olayı, evet biliyorum bende de yok ama sorun bir neden yok? Yok çünkü milletin (Özellikle Beyazıt Abi'nin) hakkımda sayfası oldukça yaratıcı ve ben de öyle sıradan bir şey olsun istemiyorum. Bir ara vardı, sonra baktım fazla sıradan ve sıkıcı sildim sonra düzenlerim diye. Siliş o siliş hala yenisini yazamadım. İnşallah yılbaşına yapacağım yeniliklerle birlikte diyeyim. :D

 • Sezer İltekin

  Abi öyle domain tavsiyeleri gösterdin ki içimden böyle bir yazı yazmak geldi :) O iki madde biraz seninle ilgili gibi olmuş ya evet ama sözümüz meclisten dışarı be hacı, olan var olmayan var :)

 • Sezer İltekin

  Ben önce yazının başlığını belirlerim, daha sonra görseli hazırlar en son yazıyı yazarım. Sıralama böyle olduğu için baştan 24 madde öngörmüştüm fakat bir noktada 20 maddenin yeterli olabileceğine kanaat getirdim. O baştaki kısmı değiştirmeyi unutmuşum :) Şimdi düzenledim. Ayrıca hakkımda sayfasının çok özel olmaması, hiç olmamasından çok daha iyidir ;)

 • Emrah Çelik

  panpa okurken o kadar suçluluk duygusu ve aşağılık duygusu hissettim ki bunları gerçekten yapanları düşünemiyorum :D inan bu yazdıklarını bloglarında görenler kesin seni şikayet etmişlerdir; benim telif hakkım olan şeyi almış bi de üstüne benle dalga geçmiş diye :D

 • Emrah Çelik

  birde 20. maddedeki iletişim formunu ve yorum yapma formunu senden nasıl (ç)alabilirim diye uğraşıyorum :D

 • Yorumhane.org

  İşte bu standartlar Bumrang:)da seçilme standartları resmen:)abi bu sene ben finale bile kalmadım baktım finale kalanlara yeminle tarz ve tasarımla alakaları bile yok.Hadi neyse dedim favorım gerçekten kelimeler benim de ama baktım yok:)

 • Göksel

  1. madde aynen bana hitap ediyor, çok büyük hata yapmışım en başta ve bu hatayı sitemin 3.yılında bu yazı sayesinde yeni farkediyorum :)

 • Sezer İltekin

  Aslında tam olarak seni anlatmıyor Fatih. Sen tecrübelerin ve araştırmaların üzerine yazıyorsun. Bu da blogunun kişisel olması için en önemli sebep. Ama bir teknoloji blogu kişisel değildir.

 • coco-jelly

  Offfff 1-2-3 bız kişisel bir bloguz ıkı kardeş yazıyoruz moralim bozuldu saçma bır logomuz vardı kaldırıp kocaman adımızı yazdım daha yenı hemde ;))) logo konusu sinir basarı oranım %30 napsak? İsim değiştirmesekte altına slagonmu koysak of pufff

 • zeritte

  2. madde benim sitemde geçerli ama benimki güzel duruyor sanki. sizce kaldırayımmı? http://zeritte.blogspot.com

 • Sezer İltekin

  Sloganınız yok ama tasarımınıza bakınca slogan ekleyecek yeriniz de olmadığını görüyorum. Slogansız bir blog bana göre çok iddialı olmalı. Nasıl ki Nike markası ürünlerine sadece Nike sembolünü koyabiliyorsa bir blog da ancak marka olduğunda sadece adını ya da logosunu kullanmalı diye düşünüyorum. Slogan deyince de aklınıza şiir gibi bir şey gelmesin. Slogan dediğimiz şey aynı zamanda altbaşlıktır. "Kişisel Blog" bile olabilir mesela.

 • Kelimelerin Evreni

  Böyle bir siteyi nasıl farketmemişim hayret ediyorum...Kullanılan dil ve üslup gerçekten güzel yazıyı yazan Sezer İltekine çok teşekkür ederim...

 • Daktilograf

  Sık yazamıyorum ama yazmak için can atıyorum. Milletin zamanı olur yazmaz, ben zaman bulamıyorum.

 • Mustafa Cakmak

  Yine güzel bir yazı olmuş, bu yazı sayesinde eksiklerimizi gidericez inşallah hocam :D

 • ismailkucuk

  Çok güzel bir yazı olmuş :) İnce eleştirilerde bulunmuşsunuz. Bahsedilen hataların çoğunu yapmadığıma sevindim. Bazı hatalarımı gördüm ve hemen düzelticem. Teşekkürler

 • Ali

  Ne güzel demişsin :) Yapılan hataları çok güzel bir dil ile anlatmışsın :) İnsan okurken harbiden ya dedirtiyor

 • yemre

  " Ne kadar etiket o kadar bereket " Bak bunu çok sevdim ben :)

  7. madde de kendimi buldum.

 • Mustafa

  Türk insanına bir şeyi böyle anlattın mı bir daha hayatta unutmaz :D

  Çok güzel bir yazı eline sağlık :))

 • lordi

  hocam kusura bakmayın ama biraz saçma olmuş, içi boş bir sürü yazı olan, goy goy olan o kadar abidik gubidik cehalet dolu yazılarla içeriği şişen blog var ki, fakat tam tersi sizin bu eleştirisel olarak yazdığınız maddelere uyan o kadar güzel bloglar var ki, bence paylaşım çok önemli bu yukarıdaki maddeler anlamsız. Hele hele isim soyisim.com insanın kartviziti iken eleştirmeniz de bir başka tezat.

 • Sezer İltekin

  Karşı bir yorum gelmesi beni mutlu etti. Diyorsunuz ki, yazılan olumsuz özelliklere sahip olan ve aynı zamanda kaliteli olan bir blog mevcut. O halde yalnızca 1 adet örnek vermenizi istiyorum sizden. Ayrıca isim-soyisim domaini insanın kartvizitidir fikrine ben de katılıyorum. Ama insan kartvizitinin üzerine teknoloji sitesi de kurmaz değil mi? Olsa olsa kurduğu teknoloji sitesinin adresini yazar o kartvizitin üzerine ...

 • mintik

  18. maddedeki efsane ben oluyorum galiba. Birde "Ne kadar etiket o kadar bereket" iyi fikir aslında hiç düşünmemiştim :)

 • Mustafa Çakmak

  Hocam bu yazının bir çok maddesini benden esinlenerek yazdınız galiba :D

 • Caner

  Cansın Sezer :)

  Bu arada justify tam düşündüğüm gibi olmuş paragraflar daha bir oturaklı görünüyor sanki. Genel olarak tüm yazılara uygulamayı düşünebilirsin belki.

 • Sezer İltekin

  Tavsiyeni uyguladım ve benim de hoşuma gitti Caner. Bundan sonra tümüne uygulayacağım galiba. Bu arada sen daha bi cansın. Saygılar :)

 • tamer hüseyinoğlu

  13. madde'nin son cümlesi müthiş. insanlara tavsiyelerde bulunmanın çok güzel bir yolunu seçmiş ve konu hakkındaki bilginizi mizahla bir güzel yedirmişsiniz.

 • FoYuK

  Biraz keskin ama başarılı bir rehber olmuş.Eksiksiz uyuyorum bu listeye.

 • YsfBahar

  Kesinlikle başarılı ve etkili bir yazı. Klavyen zeval görmesin ;)
  Ben yazdım oldu :)

 • Mustafa Türk

  hocam sizin üslubunuz bambaşka, harbiden.. çok güzel yazmışsınız (:

 • Yorumunuzu ekleyin:

  Yorumlarınız bizim için çok önemlidir.

  Lütfen, Türkçe ve düzenli yazın.
  Lütfen isimsiz yorum göndermeyin.
  < b >, < i >, < a > gibi bazı HTML etiketlerini kullanabilirsiniz.